Google rocznicowo

Prezydent Barack Obama Polskę już wizytował, chairman Eric Schmidt z Google przyjechał po raz pierwszy. Obama zapowiedział większą obecność militarną. Schmidt zadeklarował większą obecność biznesowo-technologiczną – w pierwszej połowie przyszłego roku powstanie w Warszawie Google Campus, czyli instytucja wspierająca powstawanie nowych firm zaawansowanych technologii, krócej – start-upów. Co ciekawe, warszawski Campus będzie trzecim, po Londynie i Tel Awiwie

Miałem okazję zapytać Schmidta, dlaczego Google zdecydował się akurat na Warszawę, choć przecież lepszą marką jako wylęgarnia start-upów cieszy się choćby nieodległy Berlin? Odpowiedział uprzejmie, że ma w Warszawie wszystko,  czego potrzeba – dobrą politechnikę i uniwersytet, dużo dobrych ludzi chętnych do roboty, dobrze rozpoznany rynek i dobrze rozwiniętą sieć relacji. Chairman Schmidt dołożył także element misyjny do swej wypowiedzi – w Polsce jest wysokie bezrobocie, najlepiej z nim walczyć tworząc firmy, dowolne – technologiczne i nietechnologiczne. Google akurat zna się na high-tech, dlaczego więc miałby nie wejść z Campusem? Zyskają, jak stwierdził, i Google, i Polska, i Polacy. Wszyscy będą szczęśliwi. Warto przy okazji dodać, że kilka tygodni temu ruszył w Warszawie w ramach Uniwersytetu Warszawskiego i przy wsparciu Google (milion dolarów) DELab, czyli Laboratorium Gospodarki Cyfrowej pod kierownictwem naukowym dr. Dominika Batorskiego.

Mniej jednak w tym wpisie chciałbym pisać o Google, bardziej zastanawia mnie, na ile decyzja o utworzeniu w Warszawie Campusu potwierdzi intuicję, że polska scena start-upowa zaczyna dojrzewać i brakuje jeszcze kilku elementów, by zabłysła pełnią siły. Te braki to m.in. niedostatek aniołów biznesu, którzy byliby w stanie wspierać inicjatywy na wczesnym etapie rozwoju, mamy też wyraźny deficyt mentoringu – sam pomysł nie wystarczy, żeby zaistnieć na rynku i przekonać do siebie inwestorów. Być może więc Campus dopełni choć w jakimś stopniu braki. W przyszłym tygodniu będzie dobra okazja, by o tym porozmawiać – w Krakowie 12 czerwca startuje Bitspiration, dobrze się zapowiadająca ( i już sprawdzona) impreza poświęcona start-upom. Mają być podobno wszyscy ważni i interesujący, nie tylko z Polski. Zobaczymy. Wrócę do tematu (i do Google) w przyszłym tygodniu.