Bunt Sieci

1. Spis treści
2. Rewolucja. Czas manifestów. Fragment książki.
3. Koniec utopii (rozdział z części II, powstał dekadę temu, dla „Zatrutej studni”)
4. Recenzje

Pliki do pobrania:

Książka w formacie pdf

Książka w formacie epub

Książka w formacie mobi

„Bunt Sieci” powstał zainspirowany protestami przeciwko porozumieniu ACTA, choć tematy w nim poruszane zajmują mnie od wielu lat. Oczywiście, nie wiedziałem że w styczniu 2012 r. dojdzie do masowych wystąpień. Obserwując jednak przemiany społeczne i kulturowe w Polsce i na świecie często zadawałem, również podczas publicznych wystąpień, pytania o to, jak nowe formy uczestnictwa w kulturze, które umożliwia m.in. Internet mogą przełożyć się na nowe formy mobilizacji społecznej i politycznej. Kwestię tę podnosiłem m.in. 1 grudnia 2011 r. podczas inauguracji Poznańskiego Kongresu Kultury, w trakcie wykładu o nowych formach uczestnictwa w kulturze i demokracji.

Pytanie o możliwość zrywu znalazło szybko odpowiedź. Nikt nie przewidział skali i intensywności manifestacji organizowanych głównie przez ludzi młodych o różnych przekonaniach politycznych, o różnym statusie społecznym, mieszkających w miastach dużych i małych. To pierwsza taka mobilizacja w III Rzeczpospolitej. Nie jest to jednak pierwszy przykład „zmowy obywatelskiej” przeciwko polityce złej jakości i kiepskiemu zarządzaniu różnymi sferami życia w Polsce. Wyrażają się w nich po prostu kolejne przejawy „Buntu Sieci”, buntu nowego sieciowego społeczeństwa przeciwko starym, niewydolnym strukturom państwa tkwiącego ciągle w XX, a nawet i XIX wieku.

Protest przeciwko ACTA przyspieszył pracę nad „Buntem Sieci”. Zdecydowałem, że przygotuję książkę będącą kroniką trwającej po cichu i nabierającej na sile rewolucji.

Gorącą analizę tego, co wydarzyło się na przełomie stycznia i lutego (część I książki, „Wirtualna wojna domowa”) uzupełniam tekstami, jakie powstały w związku z projektem „Buntu Sieci” w ciągu ostatnich kilku lat (część II, „Wyznania kogniwojażera”). Dokumentują one przemiany w różnych sferach życia – zestawione razem pozwalają nie tylko odczuć ich klimat, lecz także odsłaniają procesy in statu nascendi, jakby to powiedzieli chemicy.

„Czy Polska przetrwa do 2030 roku” – to kluczowe pytanie książki. Oczywiście pytanie to nie jest prognozą, lecz zachętą do refleksji nad światem, w którym najważniejsze role odgrywać będą dzisiejsi protestujący z ulic polskich miast. Co zrobić, by nie zmarnować ich energii i umiejętności?

Zapraszam do lektury i wspólnego poszukiwania odpowiedzi. „Buntowi Sieci” towarzyszy dostępna w Internecie książka „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (www.buntsieci.pl). Powstała dekadę temu, lecz najważniejsze jej wnioski dotyczące delegitymizacji starego ładu i kryzysu zaufania nie straciły na aktualności. Zapraszam także na Facebooka: http://www.facebook.com/buntsieci.

Zakup:
ebook: księgarnia nexto.pl
wydanie papierowe” sklep POLITYKI

Ważne newsy, kompetentne analizy.
Subskrypcją Premium podzielisz się z Bliskimi.

Wypróbuj za 11.90 zł