Bajka o pszczołach

Fajny film wczoraj widziałem. „Więcej niż miód” (More than Honey) Swajcara Markusa Imhoofa. Genialna pod względem technicznym i fabularnym opowieść o pszczołach, o pszczelarstwie, wymieraniu pszczół. W filmie nakłada się wiele warstw: popularno-naukowa, publicystyczna, artystyczna, w końcu jest on także wielką metaforą współczesnego społeczeństwa. W prezentacji filmu podczas Planete + Doc Film Festival uczestniczył reżyser, ktory akurat dowiedział się, że został nagrodzony kolejną nagrodą – tym razem „szwajcarskim Oscarem”. 

More than Honey – Markus Imhoof (Official Trailer) from CIBER Science on Vimeo.

Film wart jest uznania, bo rzeczywiście pięć lat pracy, w tym rok samego montażu przyniosło niezwykłe efekty. Kamery towarzyszą pszczołom wszędzie, w ulu, w locie, w pracy, w narodzinach i śmierci. W Stanach Zjednoczonych, w Europie,  Australii. Powstałą epicka opowieść o trudnej, lecz niezwykłej symbiozie ludzi i pszczół, z której znaczenia człowiek nie zawsze zdaje sobie sprawę. Bo nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ekonomia pszczoły nie polega jedynie na produkowaniu miodu – o wiele ważniejsza jest „labour of love”, czyli udział w zapylaniu roślin. Sadownicy odkrywają ten walor, gdy w ich okolicy zaczną wymierać pszczoły i zbiory gwałtownie pogarszają się.

Rozmawialiśmy o tym po filmie z Markusem Imhoofem, Robertem Pilichowskim – polskim wędrownym pszczelarzem i Katarzyną Jagiełło z Greenpeace. Robert Pilichowski zwracał uwagę, że kwestia wymierania pszczół jest sprawą bardzo złożoną, nie można jej przypisywać jednemu tylko czynnikowi, np. chemizacji rolnictwa. W Polsce np. źródłem pszczelich problemów jest także zanik zawodu pszczelarza, coraz mniej opłacalnego. Na korzyść pszczół działa niski stopien industrializacji naszego rolnictwa. Zupełnie inaczej niż w USA, gdzie pszczelarstwo jest częścią gigantycznej machiny przemysłowej.

Doskonały film, ciekawa dyskusja. Chętnych poznania większej liczby szczegółów o zanikaniu pszczół odsyłam do opracowania Greenpeace „Spadek populacji pszczół”. I zachęcam wszystkich do obejrzenia filmu, gdy tylko wejdzie do normalnej dystrybucji kinowej. Poniżej bohaterowie dyskusji.