Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - blog Edwina Bendyka Antymatrix - blog Edwina Bendyka Antymatrix - blog Edwina Bendyka

13.05.2013
poniedziałek

Bajka o pszczołach

13 maja 2013, poniedziałek,

Fajny film wczoraj widziałem. „Więcej niż miód” (More than Honey) Swajcara Markusa Imhoofa. Genialna pod względem technicznym i fabularnym opowieść o pszczołach, o pszczelarstwie, wymieraniu pszczół. W filmie nakłada się wiele warstw: popularno-naukowa, publicystyczna, artystyczna, w końcu jest on także wielką metaforą współczesnego społeczeństwa. W prezentacji filmu podczas Planete + Doc Film Festival uczestniczył reżyser, ktory akurat dowiedział się, że został nagrodzony kolejną nagrodą – tym razem „szwajcarskim Oscarem”. 

More than Honey – Markus Imhoof (Official Trailer) from CIBER Science on Vimeo.

Film wart jest uznania, bo rzeczywiście pięć lat pracy, w tym rok samego montażu przyniosło niezwykłe efekty. Kamery towarzyszą pszczołom wszędzie, w ulu, w locie, w pracy, w narodzinach i śmierci. W Stanach Zjednoczonych, w Europie,  Australii. Powstałą epicka opowieść o trudnej, lecz niezwykłej symbiozie ludzi i pszczół, z której znaczenia człowiek nie zawsze zdaje sobie sprawę. Bo nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ekonomia pszczoły nie polega jedynie na produkowaniu miodu – o wiele ważniejsza jest „labour of love”, czyli udział w zapylaniu roślin. Sadownicy odkrywają ten walor, gdy w ich okolicy zaczną wymierać pszczoły i zbiory gwałtownie pogarszają się.

Rozmawialiśmy o tym po filmie z Markusem Imhoofem, Robertem Pilichowskim – polskim wędrownym pszczelarzem i Katarzyną Jagiełło z Greenpeace. Robert Pilichowski zwracał uwagę, że kwestia wymierania pszczół jest sprawą bardzo złożoną, nie można jej przypisywać jednemu tylko czynnikowi, np. chemizacji rolnictwa. W Polsce np. źródłem pszczelich problemów jest także zanik zawodu pszczelarza, coraz mniej opłacalnego. Na korzyść pszczół działa niski stopien industrializacji naszego rolnictwa. Zupełnie inaczej niż w USA, gdzie pszczelarstwo jest częścią gigantycznej machiny przemysłowej.

Doskonały film, ciekawa dyskusja. Chętnych poznania większej liczby szczegółów o zanikaniu pszczół odsyłam do opracowania Greenpeace „Spadek populacji pszczół”. I zachęcam wszystkich do obejrzenia filmu, gdy tylko wejdzie do normalnej dystrybucji kinowej. Poniżej bohaterowie dyskusji.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 8

Dodaj komentarz »
 1. no prosze!
  nareszcie!
  gratulacje!
  ( cobysmy zrobili bez szwajcarów 😉 )

 2. Dziękuję za informację. Skorzystam
  Osobiście nie użyłbym do oceny filmu słowa „fajny”. To zbyt wulgarne dla takiej pracy.

 3. Pojęcie i praktyka pracy jaką żyją ludzie w ogóle jest wciąż sprzeczna z pracą jaką wykonuje cała natura. Kiedyś uważano pszczoły za zorganizowane totalitarnie społeczeństwo pracy, dziś okazuje się społeczeństwem miłości, w dodatku podłączonym pod resztę natury w sposób nierozerwalny (chociaż to chyba osy kopulują ze storczykami które imitują ich narządy rozrodcze). Być może jest w tym pewna ironia, że pszczoły zaczynają wymierać, kiedy ich „styl życia” staje wyraźnie w sprzeczności z naszym. One „to robią” jeszcze w jakimś stopniu dla przyjemności, my już idziemy w zupełnie inną stronę, praca ludzka nigdy chyba nie była w takim stopniu niepotrzebna i niewolnicza zarazem. Narzucając ten styl naturze wykańczamy ją.

  Wczoraj słyszałem, że w Polsce 20% pszczół umarło „przez długą zimę”, to znaczy, że nie można było dokarmić?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. P.S.
  Przepraszam. Słowo „wulgarne” jest tu nadużyciem. Ale jakoś mi lepsze nie przychodzi do głowy. Starość.

 6. @ZWO: red. Bendyk nawiązuje tym zwrotem z pewnością do popularnej, znanej z audycji ’60 Minut Na Godzinę” serii skeczy „Para-męt pikczers czyli kulisy srebrnego ekranu” w wykonaniu Andrzeja Zaorskiego i Mariana Kociniaka. Ich dialogi zawsze rozpoczynały się od słów A. Zaorskiego: „Fajny film wczoraj widziałem”. Na co M. Kociniak pytał: „Momenty były ?”. 🙂 . Założę się, że o to właśnie red. Bendykowi chodziło. Swoją drogą, to były świetne skecze…..

 7. @Kris Poland: dzięki, chciałem sprawdzić czy jeszcze ktoś pamięta. Świetne były to skecze, jak całe 60 minut na godzinę i Powtórka z rozrywką. Pozdrawiam

 8. Moje pytanie jest takie, gdzie można obejrzeć ten film w całości? Pszczoły są moją pasją i interesuje mnie wszystko na ich temat, a zwłaszcza spojrzenie innych osób na problem masowego ich ginięcia.

 9. Tu jest film BBC na temat ginięcia pszczół, choć to oczywiście nie film z recenzji p. Bendyka.
  http://www.youtube.com/watch?v=bjef4QiKWfg

css.php