Dekada lęku i nadziei

Po niezwykłym 2020 r. rozpoczął się, można mieć pewność, nie mniej niezwykły 2021. Wraz z nim wkraczamy w przełomową dekadę, czas lęku ale i nadziei.

Na początku roku nie będę obciążał Czytelniczek i Czytelników „Antymatriksa” nadmiarem nowych słów. W zamian proponuję mały remanent tekstów, które powstały pod koniec roku. Będą dla mnie punktem odniesienia w dalszej pracy, z której będę składał raporty w „Antymatriksie”.

O nowej dekadzie w OKO.press

Po pierwsze więc, artykuł, jakim OKO.press przywitało nowy rok. Przedstawiam w nim w syntetyczny sposób najważniejsze wyzwania na rozpoczynającą się dekadę. Pokazuję, że powrotu do normalności rozumianej jako status quo ante nie ma, nadszedł czas na wypracowanie nowego modelu rozwoju opartego na pokoju społecznym i pokoju z naturą.

O barierach rozwoju w „Polityce”

Dalej: „Wielkie uproszczenie”, czyli tekst w noworocznej „Polityce”. Przedstawiam w nim główne wyzwanie przyszłości – czy możliwy jest dalszy rozwój cywilizacji, którego aspektem jest nie tylko ilościowy wzrost gospodarczy, ale też wzrost złożoności społecznej i strukturalnej z jednoczesną realizacją celów środowiskowych?

Koniec epoki nafty

„Koniec epoki nafty” – o konkretnym wymiarze cywilizacyjnego przełomu – początku końca epoki ropy naftowej i jego nieoczywistych konsekwencjach. Znowu w „Polityce”.

O po-wolności w „Ex-Centrum”

„Punkt Nemo. Skok do krainy po-wolności” opublikowany w „Polityce” w ramach projektu „Ex-Centrum” zainicjowanego przez Olgę Tokarczuk.

O końcu świata – rozmowa z Jarosławem Makowskim

Na zakończenie zapraszam do obejrzenia rozmowy, jaką przeprowadził ze mną na koniec roku Jarosław Makowski, szef Instytutu Obywatelskiego.

Tyle na początek roku wystarczy. W kolejnych wpisach świeże produkcje.