O!Kultura wystartowała

OkulturaW Onet.pl ukazało się pierwsze wydanie Magazyny O!Kultura. Redaguje Katarzyna Janowska, zapowiada się ciekawie. Już choćby dlatego, że wielki portal uznał, że w końcu nadszedł czas, by poważnie zająć się kulturą.

Przedsięwzięciu, któremu zawiaduje Katarzyna Janowska, kibicuję z całej mocy, bo sam pamiętam, jak w odległej przeszłości, już 15 lat temu w ramach ówczesnej współpracy POLITYKI z Onetem uruchomiliśmy „Czytelnię”, serwis książkowy oferujący autorskie, a nie marketingowe recenzje nowości wydawniczych. Do tego czaty z autorami, konkursy i inne wodotryski tamtych czasów. Z próby byłem zadowolony, choć chyba wystartowaliśmy trochę przed czasem. Ten czas mam nadzieję nadszedł dzisiaj i odpowiedzią na Zeitgeist jest właśnie O!Kultura.

Sytuacja o tyle ciekawa, że wielu uczestników zbliżającego się Kongresu Kultury, wśród nich pilni komentatorzy, jak Mike Urbaniak, Piotr Gruszczyński czy Roman Pawłowski, zwraca uwagę na konieczność podjęcia tematu braku kultury w mediach, zwłaszcza tych najpopularniejszych. Znika ona pod winietą stylów życia lub rozrywki, coraz trudniej o fachowe recenzje, które zastąpiły anonse prasowe wydawców i producentów. Niewiele już jest redakcji ma regularne działy kultury, jak POLITYKA zatrudniająca dziennikarzy specjalizujących się w tematach kulturalnych na etacie. I jednocześnie coraz więcej mówi się o znaczeniu kultury w życiu miast, dla gospodarki etc.

Impas paradoksalnie przerwała „dobra zmiana” i czystki w mediach publicznych. Katarzyna Janowska, zamiast kontynuować misję w TVP Kultura, przeniosła się do internetów, gdzie znalazła gościnne miejsce na Onecie. Spotkanie starych dobrych kompetencji dziennikarskich i medialnych z siłą nowego (ciągle) medium portalu otworzyło przestrzeń na mam nadzieję coś więcej niż tymczasowy eksperyment. Profesjonalizacja internetu jako skutek deprofesjonalizacji mediów publicznych? Ciekawy i nie wiem, czy zamierzony przez obecną władzę efekt prowadzonej przez nią rewolucji.

Pierwsza edycja O!Kultury wygląda zachęcająco, jest różnorodna, nie zabrakło nawet wywiadu z prof. Jerzym Hausnerem o polityce kulturalnej i kulturze, a to tylko jedna z pozycji w obszerniejszym repertuarze. We wstępniaku czytamy:

Kultura to spotkanie twórcy z odbiorcą, człowieka z człowiekiem, wyobraźni z wyobraźnią. Dzieło współtworzą widzowie, czytelnicy, słuchacze. Bez nich sztuka, a szerzej kultura jest ponurym cmentarzyskiem idei i talentów. Dlatego w Magazynie O!Kultura chcemy zachęcać do uczestnictwa w kulturze, informować o tym, co ważne, wyławiać perły i dzielić się ich blaskiem z naszymi użytkownikami.

Życzę wytrwałości, zwłaszcza wydawcy, bo w wytrwałość Katarzyny Janowskiej nie wątpię.