Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - blog Edwina Bendyka Antymatrix - blog Edwina Bendyka Antymatrix - blog Edwina Bendyka

1.05.2013
środa

Mury – (re)kolekcja

1 maja 2013, środa,

Kilka dni temu opublikowałem w „Dzienniku Opinii” tekst o ruchu Femen i św. Franciszku z Asyżu (Wszystkie ciała Franciszka). Przez przypadek trafił mi w przeglądarkę materiał wideo sprzed roku, z protestów poparcia dla aktywistek Pussy Riot sądzonych właśnie w Moskwie. Wpakowani do „suki” Rosjanie ratują ducha śpiewając „L’Estakę”, czyli dobrze nam znane „Mury”.

Na fali uwolnionego sentymentu zrobiłem mały risercz i dotarłem do pierwszego dostępnego w sieci nagrania oryginału – L’Estaca w wykonaniu Lluísa Llacha na barcelońskim stadionie w 1976 r. (Llach napisał utwór w 1968 r., podczas ponurej dyktatury generała Franco).

Kataloński bard nie spodziewał się zapewne, że „L’Estaca” stanie się pieśnią buntu tłumaczoną na dziesiątki języków. O polskiej recepcji nie trzeba wspominać. Ale „Mury” śpiewali i śpiewają Baskowie, Korsykańczycy, Niemcy, Francuzi, Rosjanie, a w 2011 r. dołączyli Tunezyjczycy upowszechniając pieśń po arabsku. Poniżej wariant właśnie arabski, wszystkie zebrane na playliście w YouTube. Kto by trafił na inne jeszcze wersje, będę wdzięczny za sygnał i link.

I cała playlista:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. wygląda na to, że autor antymatrix 2 wybiera skrajności. Św. Franciszek był postacią żyjacą w skromnych warunkach a swoje dobra materialne rozdał potrzebującym. Jego wybory zyciowe mogą być jakąś wskazówką dla szukających w życiu treści ale nie muszą. Każdy ma prawo wybrać swoją drogę , często jednak tego nie robi z powodu zwyczajnego lenistwa czy wygody . Życie Świętych jest trudne do naśladowania . Nie ma też dwóch takich samych losów. Pozostaje nam tylko podziwiać czyjąś odwagę do przedstawienia innego zdania na otaczajacą rzeczywistość.

  2. lubie czytac Pana komentarze, cenie je ale „risercz” to juz chyba przegiecie, a moze nawet ołwerstejtment 🙂

css.php