Kody rewolucji, spotkanie z Ołeksandrem Irwancem

 

Ołeksandr Irwaneć

 

Ołeksandr Irwaneć, ukraiński pisarz i poeta, tłumacz. Z Jurijem Andruchowyczem i Wiktorem Neborakem zakładał w 1985 r. awangardową i kultową dziś grupę Bu-Ba-Bu. Znany w Polsce m.in. z przekładów książek „Riwne/Rowno” (wyd. ukraińskie 2000, polskie 2006) i „Choroba Liebenkrafta” (wyd. polskie 2013). Od dekady pracujemy z Saszką projektem literackim „Polowanie na Czerwonego Lenina”, niestety zanim zdążyliśmy go skończyć, Władimir Putin zrealizował opracowany przez nas scenariusz. Kolejny dowód słuszności tezy Aleksandra Rubcowa, że polityka wkroczyła w epokę postmodernistyczną i nawet najdziksze fantazje artystyczne mają szansę realizacji.

Czy więc jeszcze literatura jest potrzebna, czy jeszcze teksty mają wpływ na zmianę społeczną i czy zrozumiały byłby dziś gest Gyorgya Lukacsa, który w 1956 r. podczas aresztowania w Budapeszcie (pełnił wówczas funkcję ministra kultury w rewolucyjnym rządzie Imre Nagya) przez agenta KGB na pytanie, czy ma broń wręczył oficerowi swoje pióro. O książkach, rewolucji, Ukrainie, utworach Ołeksandra Irwanca rozmawiać będziemy jutro w Centrum Sztuki Współczesnej podczas kolejnego spotkania z cyklu „Zrozumieć Rewolucję”. W dyskusji udział także weźmie Bogumiła Berdychowska. Zapraszam o 18.00. Poniżej odnośniki do nagrań wideo poprzednich spotkań.

Zapraszam także na spotkanie z Irwancem we Wrocławiu, w ramach Portu Literackiego (26 kwietnia, godz. 18.00) i w niedzielę w Lublinie w ramach „Kultura Enter”, godz. 17.00