Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Antymatrix - blog Edwina Bendyka Antymatrix - blog Edwina Bendyka Antymatrix - blog Edwina Bendyka

23.06.2013
niedziela

Chris Niedenthal, Dokument – wystawa w Gdańsku

23 czerwca 2013, niedziela,

Świetna wystawa Chrisa Niedenthala w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Zdjęcia znakomitego fotoreportera przejrzała i wybrała Anna Szynwelska, młoda kuratorka nie pamiętająca czasów utrwalonych na fotografiach. Bo Niedenthal zasłynął jako kronikarz PRL, Polak z brytyjskim paszportem pracował dla zachodnich mediów i łącząc te perspektywy dokumentował polskie życie od lat 70 do końca komuny.

Niedenthal from Edwin Bendyk on Vimeo.

Tym razem chodziło o to, żeby przedstawić zdjęcia Niedenthala w mniejszym stopniu kierując się ich dziennikarskim charakterem, a bardziej koncentrując na walorze estetycznym. Ten zabieg ujawnia wielką klasę artystyczną Niedenthala i wyjaśnia, dlaczego jego prace budzą cały czas emocje. Bo utrwalając momenty historyczne, konkretnych ludzi i sytuacje wyraził w nich cząstki uniwersalnej prawdy o ludziach: Jaruzelski w Sejmie bez okularów, Wałęsa całujący żonę Danutę, górnik pijący mleko po szychcie stają się ikonami władzy, godności, nadziei.

Po wernisażu świetna dyskusja z Niedenthalem prowadzona przez Adama Mazura. Artysta analizując różne fotografie opowiadał o swoim twórczym rozwoju, sposobie patrzenia na świat kreśląc przy okazji autoportret człowieka niezwykle skromnego, pełnego humoru, autoironicznego. Dzięki dla Łaźni za pomysł na wystawę, Annie  Szynwelskiej  za jej realizację, a Chrisowi Niedenthalowi za wspaniały wieczór.

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. Tak na marginesie… Zarekomendowac nalezy znakomita autobiografie Chrisa Niedenthala, wydana calkiem niedawno bo w 2011 roku:

    Zawod: Fotograf, Chris Niedenthal, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2011

    Mnostwo opowiesci o „kuchni” bycia fotografem, zwlaszcza w stanie wojennym

css.php