Chris Niedenthal, Dokument – wystawa w Gdańsku

Świetna wystawa Chrisa Niedenthala w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Zdjęcia znakomitego fotoreportera przejrzała i wybrała Anna Szynwelska, młoda kuratorka nie pamiętająca czasów utrwalonych na fotografiach. Bo Niedenthal zasłynął jako kronikarz PRL, Polak z brytyjskim paszportem pracował dla zachodnich mediów i łącząc te perspektywy dokumentował polskie życie od lat 70 do końca komuny.

Niedenthal from Edwin Bendyk on Vimeo.

Tym razem chodziło o to, żeby przedstawić zdjęcia Niedenthala w mniejszym stopniu kierując się ich dziennikarskim charakterem, a bardziej koncentrując na walorze estetycznym. Ten zabieg ujawnia wielką klasę artystyczną Niedenthala i wyjaśnia, dlaczego jego prace budzą cały czas emocje. Bo utrwalając momenty historyczne, konkretnych ludzi i sytuacje wyraził w nich cząstki uniwersalnej prawdy o ludziach: Jaruzelski w Sejmie bez okularów, Wałęsa całujący żonę Danutę, górnik pijący mleko po szychcie stają się ikonami władzy, godności, nadziei.

Po wernisażu świetna dyskusja z Niedenthalem prowadzona przez Adama Mazura. Artysta analizując różne fotografie opowiadał o swoim twórczym rozwoju, sposobie patrzenia na świat kreśląc przy okazji autoportret człowieka niezwykle skromnego, pełnego humoru, autoironicznego. Dzięki dla Łaźni za pomysł na wystawę, Annie  Szynwelskiej  za jej realizację, a Chrisowi Niedenthalowi za wspaniały wieczór.